Paragrafen

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Op basis van onderstaande analyse en beoordelingsmethode is berekend wat de minimaal benodigde weerstandscapaciteit is. In de berekening wordt een kans van optreden en een kans op het financiële gevolg bepaald. Op basis van deze 2 factoren wordt de hoogte van de minimale weerstandscapaciteit bepaald.

Kans optreden

De inschatting van de kans dat een gebeurtenis zich voordoet, wordt voor het grootste deel gebaseerd op historische cijfers. Waar een kans op een andere manier wordt berekend, hebben we dit aangegeven. Als bekend is hoe vaak een risico zich voordoet, moet hier een factor aan worden toegekend. Hierbij wordt de volgende indeling gehanteerd:

Kans optreden

Aantal keren dat een gebeurtenis zich voordoet

Kans optreden

Twee keer of meer dan twee keer per jaar

2,00

Eén keer per jaar of eenmalig

1,00

Twee keer of meer dan twee keer per vijf jaar

0,50

Eén keer per vijf jaar

0,25

Minder dan één keer per vijf jaar

0,10

Kans financieel gevolg

Bij het schatten van de financiële gevolgen van een risico, moet in eerste instantie bepaald worden in welke mate het überhaupt mogelijk is om de financiële gevolgen van het betreffende risico te ramen. Hierbij wordt de volgende classificatie gehanteerd:

  • Goed (G): duidelijk is wat de financiële gevolgen van het risico zijn.
  • Redelijk (R): de financiële gevolgen worden bepaald op basis van historische gegevens.
  • Slecht (S): de financiële gevolgen worden op een andere manier bepaald.
  • Niet in te schatten (NS): er is geen inschatting te maken van de financiële gevolgen.

De financiële gevolgen van het voordoen van elk risico moeten in beeld worden gebracht, tenzij is aangegeven dat dit niet mogelijk is. Afhankelijk van de mate van waarin een inschatting van de financiële gevolgen gemaakt kan worden, wordt het bedrag volledig of deels meegenomen.

Financiële gevolgen

Bepaling financiële gevolgen

Kans financieel gevolg

Goed (G)

1,00

Redelijk (R)

0,75

Slecht (S)

0,50

Niet in te schatten (NS)

0,00

 

Berekening minimale weerstandscapaciteit 2027

Taak
veld

Risico per categorie

Classificatie

Kans optreden

Kans financiële gevolgen

Financieel gevolg

Afgedekt

Minimale weerstands-capaciteit 

Toelichting

Open-einde regelingen

Redelijk

0,50

0,75

€ 500.000

nee

€ 188.000

Sociale voorzieningen, inschattingspost. Bestemmingsreserve (sociaal domein) beschikbaar

2.1

Verbindingsweg

Goed

0,50

0,75

€ 600.000

nee

€ 225.000

Stijging bouwkosten 10% van krediet. Risico is grotendeels ondervangen door uitbreiding krediet in de begroting 2025 ev.

3.4

Opbrengst toeristenbelasting

Redelijk

0,50

0,75

€ 350.000

nee

€ 131.000

Fluctuatie in opbrengst toeristenbelasting (10%).

6.4

Intos, hoger exploitatietekort dan begroot

Redelijk

1,00

0,75

€ 425.000

nee

€ 319.000

Extra overschrijding van het exploitatietekort (50%)

6.4

Garantiestelling lening INTOS

Goed

0,00

1,00

€ 2.075.000

nee

€ 0

Gemeente staat garant voor 3 leningen van Intos. Exploitatietekorten komen ten laste van de gemeente, risico op niet aflossen leningen derhalve nihil.

6.7

Sociaal domein en modulaire gemeenschappelijke regeling MGR

Niet in te schatten

Bestemmingsreserve sociaal domein beschikbaar.

8.1

Planschade, overig

Redelijk

0,50

0,75

€ 50.000

nee

€ 19.000

Algemene inschatting.

8.3

Woningbouw (WSW achtervang)

Ondergebracht bij waarborgfondsen.

AD

Garanties algemeen

Redelijk

0,50

0,75

€ 74.000

nee

€ 28.000

Garanties aan verenigingen, wordt jaarlijks op afgelost.

AD

Rente-ontwikkeling 1%

Goed

0,50

1,00

€ 150.000

nee

€ 75.000

1% hogere rente voor toekomstige lening

AD

Algemene uitkering

Goed

0,50

1,00

€ 429.000

nee

€ 215.000

Beoogde verlagingen AU verwerkt in begroting. Aanvullend risico van 1% lagere uitkering.

AD

Informatiebeveiliging en privacy

Niet in te schatten

nee

De (financiële) gevolgen van incidenten op het gebied van informatiebeveiliging en privacy cybercriminaliteit zijn lastig te bepalen omdat ze zo divers kunnen zijn.

Totaal

€ 1.200.000

De totale minimale weerstandscapaciteit zoals ingeschat voor 2027 is € 1.200.000. Dit ligt iets hoger dan in de begroting 2026 is opgenomen. Dit komt voornamelijk doordat we het risico op rentestijging voor toekomstige financieringen weer hebben opgenomen.

 

Berekening minimale weerstandscapaciteit 2030

Taak
veld

Risico per categorie

Classificatie

Kans optreden

Kans financiële gevolgen

Financieel gevolg

Afgedekt

Minimale weerstands-capaciteit 

Toelichting

Open-einde regelingen

Redelijk

0,50

0,75

€ 500.000

nee

€ 188.000

Sociale voorzieningen, inschattingspost. Bestemmingsreserve (sociaal domein) beschikbaar

3.4

Opbrengst toeristenbelasting

Redelijk

0,50

0,75

€ 370.000

nee

€ 139.000

Fluctuatie in opbrengst toeristenbelasting (10%).

6.4

Intos, hoger exploitatietekort dan begroot

Redelijk

0,50

0,75

€ 375.000

nee

€ 141.000

Extra overschrijding van het exploitatietekort (50%)

6.4

Garantiestelling lening INTOS

Goed

0,00

1,00

€ 780.000

nee

€ 0

Gemeente staat garant voor 3 leningen van Intos. Exploitatietekorten komen ten laste van de gemeente, risico op niet aflossen leningen derhalve nihil.

6.7

Sociaal domein en modulaire gemeenschappelijke regeling MGR

Niet in te schatten

Bestemmingsreserve sociaal domein beschikbaar om tegenvallers op te vangen. Zie ook risico open einde regelingen.

8.1

Planschade, overig

Redelijk

0,50

0,75

€ 50.000

nee

€ 19.000

Algemene inschatting.

8.3

Woningbouw (WSW achtervang)

Ondergebracht bij waarborgfondsen.

AD

Garanties algemeen

Redelijk

0,50

0,75

€ 10.000

nee

€ 4.000

Garanties aan verenigingen, wordt jaarlijks op afgelost.

AD

Rente-ontwikkeling

Goed

0,50

1,00

€ 150.000

nee

€ 75.000

1% hogere rente voor toekomstige lening

AD

Algemene uitkering

Goed

0,50

1,00

€ 407.000

nee

€ 204.000

Beoogde verlagingen AU verwerkt in begroting. Aanvullend risico van 1% lagere uitkering.

AD

Informatiebeveiliging en privacy

Niet in te schatten

nee

De (financiële) gevolgen van incidenten op het gebied van informatiebeveiliging en privacy cybercriminaliteit zijn lastig te bepalen omdat ze zo divers kunnen zijn.

Totaal

€ 770.000

De verlaging van de minimale weerstandscapaciteit in 2030 ten opzichte van 2027 zit voornamelijk in het wegvallen van het risico op prijsstijgingen rondom de aanleg van de verbindingsweg.

Conclusie

De weerstandscapaciteit moet een zodanige omvang hebben dat onvoorziene financiële tegenvallers kunnen worden gedekt. De financiële consequenties van de geïnventariseerde risico’s zijn niet exact te kwantificeren.

De risico’s zijn met de huidige omvang van de weerstandscapaciteit voldoende afgedekt. De weerstandscoëfficiënt voor 2027 is € 23.112.124 / € 1.200.000 is 19,3. In de jaarstukken 2025 was de coëfficiënt 17,31. Deze stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door een toename van de algemene reserves (vloeit grotendeels voort uit het overschot met betrekking tot de opvang van Oekraïense vluchtelingen). De coëfficiënt heeft een gezonde waarde.

De weerstandscoëfficiënt voor 2030 is € 25.828.833 / € 770.000 is 33,2. Deze stijging ontstaat met name door het wegvallen van het risico op prijsstijgingen door de aanleg van de verbindingsweg en een toename van de reservepositie als gevolg van positieve begrotingssaldi.

Deze pagina is gebouwd op 10/01/2026 09:31:28 met de export van 09/29/2026 17:06:23